Technologia

Mammografy cyfrowe dla placówek i mammobusów

Gdańsk, 07.05.2015 r.
Informacja prasowa

Siemens strategicznym partnerem Geneva Trust Polska
Mammografy cyfrowe dla placówek i mammobusów

Geneva Trust Polska sp. z o.o. druga pod względem wykonywanych badań mammograficznych organizacja w Polsce (90 tysięcy badań mammograficznych rocznie), podpisała strategiczną umowę partnerską z firmą Siemens ? światowym liderem rozwiązań technologicznych w medycynie ? na zakup mammograficznych aparatów cyfrowych.

Geneva w krótkim czasie zainstaluje co najmniej 30 najnowocześniejszych urządzeń w placówkach, które posiadają stare analogowe aparaty mammograficzne. Dodatkowo spółka planuje wymianę na cyfrowe swoich 10 aparatów ucyfrowionych, które zainstalowane są obecnie w mammobusach. Działania te pozwolą na stworzenie rozbudowanej cyfrowej sieci telemammograficznej, która wyeliminuje braki sprzętowe i kadrowe i bardzo szybko, co jest niemożliwe w obecnych warunkach, zwiększy liczbę wykonywanych badań mammograficznych oraz podniesie ich jakość .

W Polsce czynnych jest około 320 mammografów: 230 z nich to stare aparaty analogowe, 30 ? aparaty cyfrowe i 60 ? ucyfrowione aparaty analogowe. Wszystkie mammografy wykonują około 1,5mln badań mammograficznych rocznie.
? Gdyby wszystkie badania mammograficzne wykonywane były technologią cyfrową, można by było wyeliminować emitowane promieniowanie rentgenowskie rzędu 3000 Gy rocznie, które pochłaniają gruczoły piersiowe kobiet podczas badań. Jednorazową dawkę promieniowania rentgenowskiego, którą przyjmuje ludzkie ciało, wynoszącą 5Gy uznaje się z śmiertelną. Dążenie do wyeliminowania aparatów analogowych i ucyfrowionych, powinno być priorytetem Ministerstwa Zdrowia, szczególnie w prowadzonych przesiewowych badaniach populacyjnych ? mówi Andrzej Stencel, Pełnomocnik Zarządu Geneva Trust Polska.

Mammografy Fusion firmy Siemens, które instalować będzie Geneva, są przystosowane do ciężkich warunków pracy panujących w mammobusach, bo ich detektory obrazu są odporne na duże wahania temperatury. Zastosowanie zaawansowanej cyfrowej technologii obrazowania spowoduje znaczący spadek emitowanej w trakcie badania mammograficznego dawki promieniowania rentgenowskiego, aż o połowę w przypadku dużych piersi, co zminimalizuje wpływ tego kancerogennego czynnika na ewentualne przyszłe zachorowania na raka piersi, szczególnie u kobiet młodych. Technologia cyfrowa obrazowania badań mammograficznych pozwala na wykrycie raka w bardzo wczesnych stadiach rozwoju ? wielkość zmian w obrębie gruczołu piersiowego, które można zauważyć dzięki tej technologii, wynosi 1 mm. Tak małe zmiany można z powodzeniem leczyć, bez uszczerbku na ogólnie rozumianym dobrostanie zdrowotnym pacjentki.

hastagi na stronie:

#mammobus fusion

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy