Elektronika Wiadomości branżowe

ENERGA Oświetlenie: nowe lampy, duże oszczędności

ENERGA Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie drogowe w gminie Postomino. Spółka wymieniła 480 opraw oświetleniowych. Pozwoli to zaoszczędzić gminie 130 000 zł rocznie. Na duże oszczędności liczą też inne gminy, które

ENERGA Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie drogowe w gminie Postomino. Spółka wymieniła 480 opraw oświetleniowych. Pozwoli to zaoszczędzić gminie 130 000 zł rocznie. Na duże oszczędności liczą też inne gminy, które podpisały umowę kompleksową ze spółką oświetleniową.

Przed modernizacją oświetlenia w Postominie (powiat sławieński w województwie zachodniopomorskim) dominowały energochłonne oprawy rtęciowe o mocy 250 W. Po wymianie większość lamp wyposażona jest w energooszczędne sodowe oprawy marki Philips o mocy 70 W. Dzięki temu średni roczny koszt zużycia energii elektrycznej na jedną oprawę obniży się z 473 zł do 199 zł. Gmina zyskała lepiej doświetlone ulice przy wydatkach niższych o blisko 60 procent.

Gminy zawierając umowę z ENERGA Oświetlenie  otrzymują szereg korzyści i usług wykraczających poza standardową konserwację i utrzymanie w sprawności urządzeń oświetleniowych. ENERGA Oświetlenie doradza jak efektywnie wykorzystywać urządzenia oświetleniowe, obniżając koszty zużywanej energii elektrycznej, chronić środowisko naturalne zmniejszając emisję dwutlenku węgla i niebezpieczeństwo zanieczyszczeniami trującymi związkami rtęci. Gmina Postomino jest dobrym przykładem. Dzięki przeprowadzonym pracom zyskała duże oszczędności w budżecie i poprawiła jakość oświetlenia swoich ulic, a przez to bezpieczeństwo mieszkańców i wizerunek gminy – mówi Arkadiusz Marat, prezes spółki ENERGA Oświetlenie SA

– Modernizacja to ogromny skok jakościowy w standardzie oświetlenia gmin, znacznie odczuwalny przez mieszkańców – przyznaje Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino.

Wcześniej ENERGA Oświetlenie przeprowadziła podobną renowację oświetlenia ulicznego w gminie Łęczyca w województwie łódzkim. Pracownicy spółki wymienili 1250 opraw rtęciowych na energooszczędne oprawy sodowe, dzięki czemu całkowicie został wyeliminowany udział rtęci w oświetleniu ulicznym. Gmina zyskała także około 28 kilometrów sieci napowietrznej i ponad sto szafek oświetleniowych. Z modernizacji oświetlenia zadowolone są władze gminy, które widzą związane z remontem oszczędności.

Długookresowa współpraca spółki z gminami pozwala wspólnie przeanalizować potrzeby gminy oraz zaplanować inwestycje obniżające koszty zużycia energii i podnoszące jakość oświetlenia. Takie inwestycje spółka już planuje z kolejnymi samorządami.

A to już wiesz?  Rekordowe wzrosty sprzedaży komputerów PC w pierwszym kwartale 2021 roku. Popyt może się utrzymać nawet po złagodzeniu pandemicznych obostrzeń [DEPESZA]

ENERGA Oświetlenie, spółka należąca do grupy ENERGA, obsługuje ponad 400 gmin w regionach koszalińskim, słupskim, gdańskim, elbląskim, olsztyńskim, płockim i toruńskim. Dysponuje 320 tysiącami własnych punktów świetlnych (opraw oświetleniowych). Oferuje klientom kompleksową usługę oświetlenia dróg i  ulic: własną infrastrukturę oświetleniową, wyspecjalizowanych pracowników, zakup energii elektrycznej i przetworzenie jej na światło, a także doradztwo, rozbudowę i modernizację oświetlenia.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy